Nieaktywne podmioty zostaną wykreślone z KRS
Sejm podjął prace nad kolejnymi zmianami ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym – projekt nowelizacji, która m.in. ma umożliwić sądowi rejestrowemu wszczęcie z urzędu postępowania o rozwiązanie bez przeprowadzenia likwidacji i wykreślenie z rejestru tzw. martwych podmiotów został 10 października 2014 r. skierowany do I czytania w komisjach.
Jak wynika z uzasadnienia projektu nowelizacji, jej celem jest zwiększenie wiarygodności wpisów do rejestru i polepszenie skuteczności działań nadzorczych sądów rejestrowych. W określonych w ustawie sytuacjach (np. w przypadku braku złożenia sprawozdań finansowych za dwa kolejne lata obrachunkowe, pomimo wezwania sądu do ich złożenia) sąd rejestrowy będzie zobligowany do wszczęcia z urzędu postępowania o rozwiązanie bez przeprowadzenia likwidacji, w ramach którego zbada czy podmiot posiada zbywalny majątek i czy faktycznie prowadzi działalność. Jeżeli zostanie ustalone, że takie okoliczności nie zachodzą, to podmiot zostanie rozwiązany i wykreślony z rejestru. Za zobowiązania podmiotów wykreślonych z rejestru w opisywanym trybie odpowiedzialność ponosić ma Skarb Państwa, który też nabywać będzie z mocy prawa mienie pozostałe po tych podmiotach. Odpowiedzialność ta będzie jednak w znacznym stopniu ograniczona – ponoszona będzie tylko z nabytego mienia, a roszczenia wierzycieli wygasną, jeżeli nie będą dochodzone w ciągu roku, od chwili nabycia mienia przez Skarb Państwa.
Rozwiązania proponowane przez autorów nowelizacji mają też w sposób definitywny i jednoznaczny zakończyć problem funkcjonowania w obrocie podmiotów, które pomimo ciążącego na nich obowiązku, nie przerejestrowały się z wcześniejszego rejestru do właściwego rejestru KRS. Jeżeli do dnia 31 grudnia 2015 r. nie złożą one wniosku o wpis do KRS, to z dniem 1 stycznia 2016 r. zostaną uznane za wykreślone z rejestru, a za ich zobowiązania odpowiadać będzie – na podobnych zasadach jak za zobowiązania „martwych podmiotów” wykreślonych z urzędu z rejestru – Skarb Państwa.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...