Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej nie wymaga formy aktu notarialnego nawet gdy majątek spółki cywilnej obejmuje nieruchomość
10 czerwca 2011 r. Sąd Najwyższy, w powiększonym, siedmioosobowym składzie podjął uchwałę, w której stwierdził, że Jeżeli majątek wspólników spółki cywilnej obejmuje nieruchomość albo prawo wieczystego użytkowania, wystarczającą podstawą wykreślenia wpisu w księdze wieczystej wspólnika występującego ze spółki jest jego oświadczenie o wypowiedzeniu udziału w spółce, złożone na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym. (sygn. akt III CZP 135/10)
Powyższa uchwała Sądu Najwyższego rozstrzyga rozbieżności w doktrynie i orzecznictwie w przedmiocie formy, w jakiej ma nastąpić wypowiedzenie udziału wspólnika ze spółki cywilnej, w której majątek wspólników obejmuje nieruchomość albo prawo użytkowania wieczystego.
Przed podjęciem uchwały nie było jednoznaczne, czy wypowiedzenie takiego udziału wymaga formy aktu notarialnego, czy też, dla wywołania skutku prawnego w postaci wykreślenia w księdze wieczystej wspólnika, który wypowiedział udział, wystarczająca jest forma pisemna z podpisem notarialnie poświadczonym. Sąd Najwyższy ostatecznie podzielił drugie stanowisko.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...