Zmiany w Prawie Pracy w 2010 r.
1 stycznia 2010 r. pracownice, oprócz podstawowego urlopu macierzyńskiego, będą mogły skorzystać z dobrowolnego, dodatkowego urlopu. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił w latach 2010 i 2011 – do 2 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, oraz do 3 tygodni w sytuacji urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie.
Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Pracownica, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, może złożyć wniosek o przyznanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek.
Od 1 stycznia 2010 r. nowym uprawnieniem będzie urlop ojcowski, zupełnie nie związany z urlopem przysługującym matce. W latach 2010-2011 będzie przysługiwał w wymiarze 1 tygodnia. Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy, pracownik – ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu do momentu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika – ojca, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić taki wniosek.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...