Potwierdzenie wiedzy i kompetencji zdobytych poza systemem szkolnictwa wyższego

17 września 2014
Potwierdzenie wiedzy i kompetencji zdobytych poza systemem szkolnictwa wyższego

Nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym przyznaje uczelniom uprawnienie do potwierdzania efektów uczenia się w drodze formalnego procesu weryfikacji posiadanych efektów uczenia się zorganizowanego instytucjonalnie poza systemem studiów oraz uczenia się niezorganizowanego instytucjonalnie, realizowanego w sposób i metodami zwiększającymi zasób wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.

Wprowadzone rozwiązanie pozwala osobom, które posiadają odpowiednio długie doświadczenie zdobyte w pracy zawodowej, w drodze samodoskonalenia, kursów, szkoleń, wolontariatu, uzyskać przyjęcie na studia bez konieczności przejścia całego programu studiów w celu ich ukończenia. Przyszli studenci mogą ubiegać się o przeprowadzenie formalnego potwierdzenia efektów uczenia się, które pozwoli im na zaliczenie części programu przewidzianego dla danego kierunku studiów, aż do poziomu odzwierciedlającego 50% punktów ECTS.
 

Takie rozwiązanie pozwala osobom z bogatym doświadczeniem zawodowym uzyskać formalne poświadczenie efektów uczenia się, a co za tym idzie zdobyć wykształcenie wyższe  przy jednoczesnym zaoszczędzeniu czasu niezbędnego do przejścia programu kształcenia w całości. Jak wskazano w uzasadnieniu do rządowego projektu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym – „weryfikacja efektów uczenia się innego niż formalne będzie lustrzanym odbiciem weryfikacji efektów, jakiej poddawani są studenci w toku studiów na określonym kierunku.”

Zobacz również: