Czy opłaty za leasing operacyjny kwalifikować jako koszty finansowania dłużnego?

26 lipca 2022
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął wątpliwości podatników, dotyczące kwalifikowania kosztów leasingu operacyjnego jako kosztów finansowania dłużnego.

Podatnicy byli zdania, że raty płacone z tytułu leasingu operacyjnego nie wpisują się w definicję kosztów finansowania dłużnego, wskazaną w art. 15c ust. 12 ustawy o CIT. W skrócie, koszty finansowania dłużnego to wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów środków finansowych i z korzystaniem z tych środków.

Podatnicy powoływali się również na samą istotę leasingu operacyjnego (używanie rzeczy, która stanowi własność leasingodawcy – w przeciwieństwie do leasingu finansowego). Stanowisko to podpierali  wykładnią językową i systemową przepisów ustawy o CIT. Ich argumenty potwierdzały także wcześniejsze wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych. Nie przekonywało to jednak organów podatkowych.

Interpretacja organów podatkowych

W wydawanych interpretacjach organy podatkowe podnosiły m.in., że gdyby ustawodawca chciał ograniczyć stosowanie przepisów o kosztach finansowania dłużnego, wprost zastrzegłby to w treści przepisu. Wskazywały także, na art. 17b ust. 2 ustawy o CIT, nakazujący stosowanie zasad dotyczących leasingu finansowego wprost do leasingu operacyjnego. 

Argumentacja NSA

Od przychylnego dla podatnika wyroku skargę kasacyjną do NSA wniósł pełnomocnik Dyrektora KIS. Zarzucił, że wyroku WSA zastosowano błędną wykładnię art. 15c ust. 1, ust. 12 i ust. 13 ustawy o CIT. NSA jednak skargę oddalił i uznał stanowisko WSA za zasadne. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał przede wszystkim, że:

  • w definicji zawartej w art. 15c ust. 12 ustawy mowa jest o uzyskaniu i korzystaniu ze środków finansowych, a w przypadku leasingu operacyjnego do czynienia mamy z korzystaniem z rzeczy. Tym samym opłat należnych z tytułu leasingu operacyjnego nie można uznać za koszty finansowania dłużnego. Ich ponoszenie nie jest bowiem związane z uzyskaniem od leasingodawcy jakichkolwiek środków finansowych, a przez to również owe opłaty nie dotyczą korzystania ze środków finansowych;
  • z punktu widzenia przepisów ustawy o CIT, podział raty leasingowej na część kapitałową i odsetkową występuje wyłącznie w przypadku umów leasingu finansowego. Wskazanie w art. 15c ust. 2. dotyczące części odsetkowej odnosi się więc tylko do tego rodzaju leasingu.
Podsumowanie

Leasingobiorcy środków trwałych nie powinni więc zaliczać opłat związanych z leasingiem operacyjnym do kosztów finansowania dłużnego.

radca prawny, doradca podatkowy Magdalena Jabłońska

Artykuł na podstawie:

wyroku NSA z 26 kwietnia 2022 r., sygn. akt II FSK 2197/19

wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ( I SA/Wr 651/18, I SA/Gd 1130/18)

interpretacja Dyrektora Informacji Skarbowej z 4 sierpnia 2020 r., 0111-KDIB2-1.4010.233.2020.1.AT

interpretacja Dyrektora Informacji Skarbowej z 22 grudnia 2020 r., 0111-KDIB1-1.4010.434.2020.1.NL

Zobacz również: